Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Michał Ptaszkowski z klasy 2b uzyskał tytuł laureata finału Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „ZIEMIA SĄDECKA – od przeszłości do współczesności”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W piątkowe przedpołudnie podczas Artystycznego Pikniku na sądeckich Plantach w wytwornych strojach z epoki XIX wieku społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Sączu świętowała urodziny swojej patronki – Marii Konopnickiej.
Po uroczystym przemarszu korowodu młodzieży z budynku szkoły Pani Dyrektor Dorota Smaga w pięknych okolicznościach przyrody powitała zebranych gości, wśród których nie zabrakło Pani Prezydent Magdaleny Majki oraz Pani Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Ilony Kronenberger.
Podczas programu artystycznego uczestnicy pikniku odbyli sentymentalną podróż w czasie i przypomnieli sobie biografię niezwykłej kobiety i poetki polskiego pozytywizmu połączoną z recytacją jej poezji oraz doskonałą muzyką w wykonaniu młodzieży II LO. Występy uświetniła swym śpiewem Pani Małgorzata Kaczanowska z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Poezja, muzyka i śpiew były wielką ucztą dla duszy, a dla ciała przygotowano lody i ciasteczka, którymi uczniowie częstowali uczestników pikniku.
W dniu 11.06.2024 r. odbył się IV Integracyjny Turniej Bocci. W zawodach wzięło udział 16 drużyn, w tym: 6 drużyn z II LO, 2 drużyny ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Sączu, 2 drużyny ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza, 2 drużyny z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czarnym Potoku przy Stowarzyszeniu Dolina Dunajca, 2 drużyny ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych Nasz Dom z Piwnicznej- Zdroju, 1 drużyna ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza oraz 1 drużyna ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. Świętej Rodziny zgromadzenia Sióstr Felicjanek z Nowego Sącza.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki, a pierwsze 4 miejsca otrzymały dodatkowo nagrody rzeczowe i statuetki. Głównym organizatorem turnieju była p. Agnieszka Sikora, a koordynatorami Wolontariuszy był Zespół Psychologiczno - Pedagogiczny 2 LO.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowej rywalizacji i zachowania zasad Fair Play.
Podczas IV Integracyjnego Turnieju Bocci odbyła się również prelekcja dotycząca Apiterapii i korzyści, które niosą ze sobą pszczoły w naszym środowisku. Prelegentem spotkania był Pan Jan Borzęcki, prezes Małopolskiego Związku Pszczelarzy.
Uczniowie II LO mogli zaznajomić się z codzienną pracą tych wspaniałych stworzeń, które wykonują swoją ciężką pracę w środowisku naturalnym. Podczas spotkania można było zobaczyć na żywo rój pszczół wraz z królową oraz posmakować miodu z pasieki pana Borzęckiego.
Dziękujemy za wspaniały i inspirujący wykład.
Organizatorem prelekcji była p. Agnieszka Sikora.
Szkolne Koło Krajoznawczo -Turystyczne pod opieką p. Mariusza Skowrona wzięło udział w wycieczce w Tatry Wysokie na Słowacji.
W czasie wędrówki górskiej mieli możliwość podziwiać piękne krajobrazy okolic Szczyrbskiego Jeziora oraz Popradzkiego Stawu, a także odwiedzić Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą.
26 kwietnia w hali sportowej II LO odbyło się zakończenie roku szkolnego klas czwartych. Po mszy świętej w Kościele na Starym Cmentarzu uczniowie zebrali się na uroczyste pożegnanie. Głos zabrała Pani Dyrektor mgr Dorota Smaga podsumowując czteroletnią edukację uczniów. Przewodniczący rady rodziców Michał Wituszyński dziękując, wręczył kwiaty dyrekcji. Wypowiedzieli się również sami absolwenci - Adrian Dutka i Krystian Klimczak. Dokonano uroczystego przekazania sztandaru szkoły. Pani Dyrektor wręczyła świadectwa i nagrody książkowe wyróżniającym się uczniom, a ci o szczególnych osiągnięciach mieli szansę wpisać swoje nazwiska do Złotej Księgi. Część artystyczna rozpoczęła się piosenką zaśpiewaną przez Weronikę Wójcik (3B) i Aleksandrę Rzeźnik (3F). Uczniowie klasy 3f wyrecytowali wiersze i złożyli absolwentom życzenia. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem piosenki "Sobie i wam".
Wydarzenie zostało zorganizowane przez klasę 3F z wychowawcą Panem Mariuszem Skowronem.
Z wielką radością informujemy, że w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacka Nagroda „Pawiego Pióra” uczennica klasy 4b Aleksandra Pogwizd zajęła II miejsce w Polsce. Laureatka pisała pracę poświęconą powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”.
Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród odbyła się 12 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie. Honorowy patronat nad Konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Krakowie na czele z Małopolską Kurator Oświaty, dr Gabrielą Olszowską.
Gratulujemy Oli sukcesu i życzymy powodzenia na maturze!
Opiekunem nagrodzonej była Pani Krystyna Sikora.
W ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Wody – oprócz Konkursu Wewnątrzszkolnego „Woda źródłem życia” - odbywa się także wiosenny wyjazd edukacyjny.
22 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 1d i 2e udali się do Zakładu Uzdatniania Wody w Starym Sączu oraz Oczyszczalni Ścieków w Nowym Sączu.
Dziękujemy Sądeckim Wodociągom za zaproszenie!
W dniu 18.04.2024 r. w auli II LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu odbyła się XXIV edycja Przeglądu Form Kabaretowych „FAFIK”.
Po raz kolejny Impreza dała możliwość przyjrzenia się twórczości wykonawców, z których wielu skorzystało z tekstów profesjonalistów tej branży, ale także uczestnicy promowali własne pomysły lub swoich kolegów. Nie zabrakło również inspiracyjnych odwołań do dzieł literackich Williama Szekspira („Romeo i Julia”) oraz Juliusza Słowackiego („Kordian”). Artyści „Zielonej Budy” przede wszystkim chętnie i znakomicie wyłapali niedoskonałości współczesnego świata, w którym żyją i pokazali je w krzywym zwierciadle satyry. Motyw przewodnim tegorocznego „FAFKA” stanowiła SZTUCZNA INTELIGENCJA! Przegląd miał charakter „open”, tak więc wszystkie występy komisja artystyczna oceniała w dokładnie ten sam sposób, zwracając uwagę na oryginalność i kreatywność scenariuszy. Zespoły rywalizowały o Grand Prix – statuetkę Zielonej Gęsi oraz o nagrodę publiczności.
Za przygotowanie imprezy odpowiedzialni byli jej coroczni organizatorzy i opiekunowie merytoryczni młodzieży: Pani Kinga Szostak oraz Pan Mariusz Skowron.
Zwycięzcami XXIV Przeglądu Form Kabaretowych „FAFIK” zostali:
Nagroda Grand Prix - grupa kabaretowa: „Romeo i Julia”
Nagroda publiczności: Agata Podobińska wraz z Maksymilianem Makarą
I wyróżnienie: grupa kabaretowa: Adasie
II wyróżnienie: grupa kabaretowa: „Klęska”
III wyróżnienie: grupa kabaretowa: „Mariola i Stefan czyli „Dziady” cz. I.
Nagroda za profesjonalne wykonanie piosenki kabaretowej: Maja Chochorowska
Nagroda za najlepszą grę aktorską: Amelia Giza
Nagroda za poezję wokalno - instrumentalną: Kinga Twardowska, Wiktoria Kurzeja oraz Laura Dobrowolska
Nagroda za „świetną konferansjerę”: Inga Wolff oraz Michał Ptaszkowski