
W tym roku cała Polska czytała "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W tę akcję włączyła się społeczność 2 Liceum Ogólnokształcącego. Pierwszy dzień grudnia bieżącego roku w szkolnej Auli został zdominowany przez stroje z XIX wieku. Uczniowie i uczennice odczytali fragmenty słynnej książki znanej pisarki okresu pozytywizmu - Elizy Orzeszkowej. Całości dopełniła przepiękna dekoracja sali.
Za przygotowanie wydarzenia odpowiedzialni byli uczniowie klas 1e i 2e z pomocą Pań: Anny Motyki, Beaty Martelus-Szafer i Eweliny Krupy.
Dziękujemy za piękną promocję czytelnictwa w naszej Szkole!

Społeczność II LO składa kondolencje pogrążonej w żałobie Rodzinie.

W "Hadesie" jak w niebie... tak, w II LO to możliwe! Hadesem już od pokoleń nazywane są sale znajdujące się w podpiwniczeniu. Te trzy pomieszczenia zostały podczas niedawnego remontu generalnego budynku Szkoły całkowicie odnowione. Ściany przybrały jasny kolor, a wiekowe zielone tablice z białą kredą zastąpiły nowocześniejsze. Aby uczynić to miejsce jeszcze bardziej wygodnym, w korytarzu postawiono kolorowe pufy do siedzenia. Całość robi oszałamiające i niezwykle przytulne wrażenie. W nowo oddanych do użycia salach młodzież i nauczyciele mogą jeszcze bardziej efektowanie wykonywać swoją pracę. Dziękujemy!

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…
W przed dzień Święta Niepodległości społeczność II Liceum Ogólnokształcącego po raz szósty włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". Ubrani w białoczerwone stroje punktualnie o 11:11 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Wspólnie wyraziliśmy radość z niepodległości, szacunek dla naszych przodków i dumę z bycia Polakiem. Kolejna rocznica odzyskania suwerenności to dla nas okazja do refleksji i szczęścia. Niech żyje nasza niepodległa Polska!
Za organizację uroczystości odpowiedzialny był Samorząd Szkolny wraz z opiekunkami Panią Kingą Szostak i Panią Joanną Szafran- Gruszczyńską.

„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi –
N I E P O D L E G Ł O Ś Ć.”
W dniu 9 listopada w auli II LO odbyła się podniosła akademia z okazji obchodów Święta Niepodległości Narodowej. Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji.
Uczniowie z klasy 3e przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi.
W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.
Tegoroczna akademia zakończyła się przemówieniem Pani wicedyrektor Małgorzaty Biel, która podkreśliła istotę potrzeby pielęgnowania pamięci o polskiej historii oraz kultywowania wartości takich jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
Wydarzenie przygotowane zostało przez młodzież z klasy 3e wraz z wychowawcą Panem Marcinem Maziarskim. Nad oprawą merytoryczną uroczystości czuwała Pani Kinga Szostak.

W dniu 7.11.2023 r. w II LO w Nowym Sączu miała miejsce konferencja na której przedstawiono postać Józefa Blewońskiego, członka Sztabu Dowódczego Związku Walki Zbrojnej Okręgu: Koło – Kalisz – Łódź, który 12 marca 1943 r. został skazany za działalność konspiracyjną na karę śmierci. 16 kwietnia 1943 r. wyrok został wykonany poprzez zgilotynowanie przez niemieckich okupantów.
W spotkaniu uczestniczyła jego córka, znana sądecka artystka Grażyna Kulig. Konferencję poprowadzili: Iwona Mularczyk, Roksana Szczypta – Szczęch z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Krzysztof Siemion.

VI Edycja Regionalnego Międzyszkolnego Konkursu na Film lub Prezentację Multimedialną w Języku Niemieckim „Deutsch in der Hauptrolle” („Niemiecki w roli głównej”)
Wszystkich miłośników języka niemieckiego i sztuki filmowej zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez naszą szkołę dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącza i okolic. Do wyboru są trzy tematy: „Nowy Sącz und Umgebung für Touristen” („Nowy Sącz i jego okolice dla turystów”), „Mein Hobby” („Moje hobby”) oraz „Was machst du für deine Gesundheit und Fitness” („Co robisz dla swojego zdrowia i kondycji?”).
Uczestnicy przygotowują krótki filmik lub prezentację (max. 5min.), na jeden z wybranych przez siebie tematów.
Zapraszamy do udziału indywidualnie lub w zespołach złożonych maksymalnie z dwóch uczniów w przypadku prezentacji i trzech uczniów w przypadku filmu.
Uczestnicy muszą posiadać opiekuna w osobie nauczyciela-germanisty, który ich zainspiruje i zadba o wszelkie formalności związane z konkursem.
Konkurs rozpoczyna się już dziś i trwa do 2 lutego 2024 r. Jest to ostateczny termin nadsyłania filmów lub prezentacji nagranych na płytach CD, DVD lub pendrive wraz z formularzem zgłoszeniowym i zgodą na udział w konkursie.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi nie później niż do 31 marca 2024 r. na stronie internetowej naszej szkoły, a zwycięzcy zostaną powiadomieni drogą elektroniczną i zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród oraz dyplomów.
Dodatkowe informacje można uzyskać u p. Agnieszki Schmidt-Wilczek oraz p. Agnieszki Szkarłat lub na stronie internetowej szkoły.

Po raz czwarty… Mamy to!
16 października 2023 roku uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Nowosądeckim Dyktandzie Ortograficznym o Pióro Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Organizatorzy zaprosili do udziału młodzież szkół podstawowych i średnich z Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego, ale też w kategorii open mogli uczestniczyć chętni mieszkańcy miasta i powiatu. Licealne potyczki z ortografią odbyły się w Jezuickim Centrum Edukacji. II LO wystawiło po raz czwarty swoją reprezentację i po raz czwarty z wielkim sukcesem. Reprezentowały Szkołę: Aleksandra Pogwizd (4b) i Amelia Tokarczyk (4f). Tekst dyktanda przygotowała Pani Małgorzata Witek.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 25 października podczas wieczoru autorskiego z dr nauk humanistycznych, redaktorem Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” Panem Jerzym Illgiem.
Jury Nowosądeckiego Dyktanda zgodnie z regulaminem wyłoniło 3 zwycięzców, przyznając naszym reprezentantkom dwa czołowe miejsca: Aleksandrze Pogwizd I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii oraz Amelii Tokarczyk II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii. Spotkanie odbyło się w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu. Dyplomy i nagrody rzeczowe, w tym „Pióro Prezydenta Miasta” wręczał przedstawicielkom rodziny Konopnickiej sam prezydent Ludomir Handzel. Laureatki są wychowankami nauczycielki języka polskiego p. Krystyny Sikory.
Gratulujemy i dziękujemy!!!