XXV edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności"
Dnia 2 czerwca 2026 r. podsumowano XXV edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności”. Reprezentantki naszej szkoły, Izabela Krasińska z 2b i Oliwia Stachoń z 2e zdobyły ex aequo tytuł laureatek 3 miejsca, a Antonina Bober z 2b i Wiktoria Dąbrowska z 2b tytuł finalistek.
Gratulujemy!
Patronat nad wydarzeniem objęli: Gabriela Olszowska – Małopolski Kurator Oświaty oraz Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego.
Urodziny Marii Konopnickiej - Piknik Artystyczny
9 czerwca 2026 roku już po raz 10. społeczność uczniowska II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu celebrowała urodziny swojej patronki – Marii Konopnickiej.
Po uroczystym przemarszu korowodu młodzieży z budynku szkoły na sądeckie Planty Pani Dyrektor Dorota Smaga w pięknych okolicznościach przyrody powitała zebranych gości, wśród których nie zabrakło Pana Prezydenta Artura Bochenka oraz Pani Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Ilony Kronenberger i Pani Patrycji Bugary, inspektor Wydziału Edukacji i Wychowania.
Kolejnym punktem programu Pikniku Urodzinowego Marii Konopnickiej było zaproszenie gości i licznie zgromadzonej młodzieży przez utalentowanych uczniów II LO do niezwykłej podróży w czasie, którą odbyła patronka szkoły, przenosząc się z XIX do XXI wieku. Maria Konopnicka podczas wywiadu opowiedziała o swoim życiu i twórczości, o pasjach, marzeniach, ale także niepowodzeniach i lękach. Szczerze i otwarcie odpowiadała na dociekliwe pytania dziennikarza, dzieląc się swoimi poglądami nie tylko na temat poezji czy literatury dla dzieci, ale także trafnie i dowcipnie komentowała zachowania ludzi z XXI wieku.
Inscenizacja w formie wywiadu wzbogacona była nutą poezji i muzyki, oczywiście w wykonaniu uczniów szkoły oraz gościnnym występem Pani Małgorzaty Kaczanowskiej z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Wszystko po to, by widzowie mogli poczuć niezwykły klimat pikniku wszystkimi zmysłami. Piękna uroczystości dopełniły wspaniałe stroje wprost z XIX wieku oraz ciasteczka i lody, którymi młodzież częstowała uczestników.

