Logo II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu Logo Unii Europejskiej
II Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu
„Ludzie to anioły z jednym skrzydłem,
dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem..."
Logo Unii Europejskiej
Nadchodzące wydarzenia
21.06
Pierwszy dzień lata
23.06
Dzień Ojca
01.08
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Zdjęcie tytułowe 20260617-historyczne-1a11140d7a-d337-4d3b-a47f-e2d485f40606.jpg w newsie XXV edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności" XXV edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności"

Dnia 2 czerwca 2026 r. podsumowano XXV edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności”. Reprezentantki naszej szkoły, Izabela Krasińska z 2b i Oliwia Stachoń z 2e zdobyły ex aequo tytuł laureatek 3 miejsca, a Antonina Bober z 2b i Wiktoria Dąbrowska z 2b tytuł finalistek.

Gratulujemy!

Patronat nad wydarzeniem objęli: Gabriela Olszowska – Małopolski Kurator Oświaty oraz Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego.


Galeria

Zdjęcie tytułowe pimnik_konopnicka_2026-12366792d7-5f9a-4995-9d6e-f15f9aa0bac2.jpg w newsie Urodziny Marii Konopnickiej - Piknik Artystyczny Urodziny Marii Konopnickiej - Piknik Artystyczny

9 czerwca 2026 roku już po raz 10. społeczność uczniowska II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu celebrowała urodziny swojej patronki – Marii Konopnickiej.

Po uroczystym przemarszu korowodu młodzieży z budynku szkoły na sądeckie Planty Pani Dyrektor Dorota Smaga w pięknych okolicznościach przyrody powitała zebranych gości, wśród których nie zabrakło Pana Prezydenta Artura Bochenka oraz Pani Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Ilony Kronenberger i Pani Patrycji Bugary, inspektor Wydziału Edukacji i Wychowania.


Kolejnym punktem programu Pikniku Urodzinowego Marii Konopnickiej było zaproszenie gości i licznie zgromadzonej młodzieży przez utalentowanych uczniów II LO do niezwykłej podróży w czasie, którą odbyła patronka szkoły, przenosząc się z XIX do XXI wieku. Maria Konopnicka podczas wywiadu opowiedziała o swoim życiu i twórczości, o pasjach, marzeniach, ale także niepowodzeniach i lękach. Szczerze i otwarcie odpowiadała na dociekliwe pytania dziennikarza, dzieląc się swoimi poglądami nie tylko na temat poezji czy literatury dla dzieci, ale także trafnie i dowcipnie komentowała zachowania ludzi z XXI wieku.


Inscenizacja w formie wywiadu wzbogacona była nutą poezji i muzyki, oczywiście w wykonaniu uczniów szkoły oraz gościnnym występem Pani Małgorzaty Kaczanowskiej z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Wszystko po to, by widzowie mogli poczuć niezwykły klimat pikniku wszystkimi zmysłami. Piękna uroczystości dopełniły wspaniałe stroje wprost z XIX wieku oraz ciasteczka i lody, którymi młodzież częstowała uczestników.


Galeria

Zdjęcie tytułowe warm-autumn-celebration-poster-1675a9d05-62bc-40c6-8016-3e996938cff4.jpg w newsie Urodziny patronki Urodziny patronki


niedziela
21
czerwiec
Pierwszy dzień lata
wtorek
23
czerwiec
Dzień Ojca
sobota
1
sierpień
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Zdjęcie tytułowe 20260424-zakonczenie-dla-maturzystow-21ee2f6fd1-b1d8-4681-b922-da81aa7cc06e.jpg w newsie Pożegnanie Absolwentów 2026 Pożegnanie Absolwentów 2026

24 kwietnia 2026 pożegnaliśmy wspaniałych abiturientów II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu. Wydarzenie poprzedziła msza celebrowana przez ks. Jakuba Misiaka, a o oprawę muzyczną zadbał chór pod opieką siostry Cecylii Bąk.


W trakcie oficjalnej części uroczystości Pani dyrektor Dorota Smaga zwróciła uwagę, że szkoła to nie tylko nauka i obowiązki, ale również okres zdobywania nowych przyjaźni, czasem na całe życie. Przypomniała osiągnięcia, pogratulowała wysokich wyników w nauce i wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz dyplomy i nagrody najlepszym uczniom. Najbardziej zasłużone osoby dokonały wpisu do Złotej Księgi. Nie zabrakło również słów uznania Pani dyrektor pod adresem rodziców, którzy w ciągu czterech lat nieustannie wspierali działania szkoły.


W imieniu Szkolnej Rady Rodziców życzenia wysokich wyników na egzaminie dojrzałości przekazał maturzystom Pan Michał Wituszyński. Nie zabrakło również wzruszających podziękowań za strony reprezentantki klas maturalnych, Zofii Krupy. Wdzięczność za wspólny czas zawiązywania przyjaźni przekazała starszym kolegom przedstawicielka Samorządu Szkolnego, Emilia Karpiel.


Wydarzenie zwieńczyło uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły młodszemu rocznikowi.


W części nieoficjalnej z tegorocznymi absolwentami pożegnali się młodsi koledzy z klasy 2E, którzy pod opieką wychowawcy Pana Mateusza Cabały i Pani Joanny Jaklińskiej-Ciągło przygotowali program artystyczny.


Uroczystość zakończył wspólny śpiew i taniec maturzystów, podczas którego młodzież z radością i entuzjazmem podrzucała ku górze swoje birety jako znak przejścia w kolejny etap dorosłego życia.


Galeria

Zdjęcie tytułowe 20260415-debiuty-2214450137-3657-4715-941e-886e735c64d5.jpg w newsie "Debiuty" - XVIII edycja "Debiuty" - XVIII edycja

Debiut to nie kwestia wrodzonego geniuszu, raczej odwagi, pracy i pozwolenia sobie na naukę. Osoby debiutujące wystawiają się na opinie innych, a mimo to takich śmiałków nie zabrakło i tym razem w II Liceum Ogólnokształcącym.

15 kwietnia 2026, w XVIII już edycji pokazu artystycznego DEBIUTY zaprezentowali się uczniowie Naszej Szkoły.

Mogliśmy podziwiać wspaniałą galerię prac plastycznych, patrzeć z zachwytem na tancerzy oraz zasłuchać się w pieśni i piosenki polskich twórców. Wszystkie zaangażowane osoby zachwyciły publiczność i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Sprawili, że „zadziwiliśmy się przez chwilę sztuką” tak jak radził Albert Einstein.

Życzymy naszym debiutantom siły i odwagi w kształtowaniu swojej przyszłości i cieszymy się, że ten pierwszy występ miał miejsce w Zielonej Budzie.


Galeria

Korytarz w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu
Logo of unesco