II Integracyjny Turniej Bocci
Zdjęcie tytułowe 112420220808T113933.jpg w newsie II Integracyjny Turniej Bocci

W dniu 1 czerwca 2022 r., po kilkuletniej przerwie, odbył się II Integracyjny Turniej Bocci o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął Pan Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki.

Do rywalizacji na sali gimnastycznej II LO stanęło 16 drużyn utworzonych z 5 ośrodków działających na Rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz uczniów Naszej szkoły. Wśród grających osób znalazło się aż 10 zespołów osób niepełnosprawnych między innymi: ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „GNIAZDO” ze Starego Sącza, ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. Świętej Rodziny Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo z Nowego Sącza, ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” z Piwnicznej – Zdroju, a także Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowego Sącza oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czarnego Potoku. Pozostałe 6 zespołów zostało utworzonych z uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcącego nr 2. Głównym celem turnieju była integracja młodzieży szkolnej z osobami niepełnosprawnymi oraz środowiskiem lokalnym, przełamywanie barier społecznych, podnoszenie sprawności psychofizycznej uczestników, popularyzacja mało znanej dyscypliny sportowej jaką jest Boccia w środowisku lokalnym, zastosowanie gry jako walorów rehabilitacyjnych oraz edukacyjnych. Pomysłodawcą i organizatorem całego turnieju była Pani Agnieszka Sikora, która wraz ze współorganizatorkami: Panią Joanną Bogucką – Jurasović, a także Panią Anną Juśkiewicz czuwały nad przebiegiem spotkania. Cały turniej wspierali Wolontariusze Naszej Szkoły oraz Samorząd Uczniowski, a uczniowie klasy 3DN wykazali się doskonałą znajomością przepisów gry podczas sędziowania całego turnieju. Dzięki wsparciu sponsorów zewnętrznych wszyscy uczestnicy II Integracyjnego Turnieju Bocci otrzymali pamiątkowe medale, drożdżówki, wodę, słodycze, lody, a osoby przyjezdne otrzymały dodatkowo gorący posiłek. Należy tutaj wspomnieć również, że zdobywcy 4 pierwszych miejsc otrzymały statuetki, dyplomy, nagrody rzeczowe, a drużyna zwycięska otrzymała z rąk Pani dyrektor Doroty Smagi, puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcącego nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Dodatkową atrakcją podczas turnieju był występ opiekuna Warsztatów Terapii Zajęciowych z Czarnego Potoku, Pana Ahmeda Mohameda, który zaprezentował nam krótki pokaz gimnastyki akrobatycznej połączonej z tańcem nowoczesnym breakdance. Ale to nie koniec atrakcji przewidzianych przez organizatorów. Na sali kinowej II LO odbyła się prelekcja dotycząca Apiterapii funkcjonalnej. Pan Jan Borzęcki, pszczelarz z pasieki hobbystycznej z Przysietnicy dzielił się z uczniami szkoły swoją pasją i wiedzą w zakresie opieki i hodowli pszczół. Wszyscy uczestnicy mogli usłyszeć jakie są etapy powstawania miodu, a nawet skosztować go wraz z pyłkiem kwiatowym i pierzgą. Na szkolnym korytarzu uczniowie mogli podziwiać rękodzieła podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starego Sącza. Podczas turnieju panowała zdrowa rywalizacja, lecz w ostatnich rozgrywkach Integracyjnego Turnieju Bocci o miejsca 1-4 dominowały zespoły składające się z osób niepełnosprawnych. Zawodnicy z Warsztatów Terapii Zajęciowych z Czarnego Potoku wykazali się świetnym wyczuciem pola gry oraz umiejętnością kontrolowania bil zostawiając za sobą przeciwników ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego z Nowego Sącza oraz Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starego Sącza. Drużyna nr 5 z Zespołu Szkół Ogólnokształcącego nr 2, zajęła 4 miejsce w turnieju.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za przybycie, a drużynom zwycięskim gratulujemy zajęcia pierwszych 4 miejsc.