Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Zdjęcie tytułowe djo2023_237b2f71da-a489-4f7c-aa04-cf4098056abd.jpg w newsie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Do bogatej tradycji naszej szkoły należy coroczne święto dedykowane językowi ojczystemu. Ustanowione dwadzieścia cztery lata temu decyzją uczestników 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO, przypada każdego roku na dzień 21 lutego.

Dzień później w sali kinowej II LO odbyła uroczysta akademia poświęcona mowie polskiej. Weronika Zacłona i Damian Pawlik - uczniowie klasy 3 a przypomnieli historię święta oraz okoliczności, które skłoniły UNESCO do jego ustanowienia. W bogatą historię polskiego dziedzictwa językowego wprowadzili zgromadzonych młodzi aktorzy z klasy 2f: Żaneta Bodurka, Louiza Colin, Julia Iwańska, Patrycja Król, Maciej Motak, Wiktoria Popardowska, Ewelina Słowińska, Michał Szarata, Anita Tokarczyk. Świetnie odegrana scenka z upersonifikowaną Mową, tłumaczącą uczniom swą bogatą historię, wzbogaciły wiersze polskich poetów oraz piosenki , m. in. "Ojczyzna" czy "Powrócisz tu" w wykonaniu Angeliki Król (3c), Anny Gromali (2e) - wokal; Katarzyny Janur (1a) - pianino, Michała Pulita (2b) - klarnet.

Część drugą uroczystości organizatorki: Krystyna Sikora i Dorota Dudek przeznaczyły na zadania konkursowe związane z językiem. W trzech rundach spotykały się pięcioosobowe grupy uczniów reprezentujących klasy od pierwszej do trzeciej. "Potyczki" z ortografią wygrała Izabela Nędza z klasy 1a, otrzymując honorowy tytuł "Księżniczki Ortografii". Najlepiej radziła sobie z pułapkami językowymi - "Mistrzyni" Natalia Kyrcz z klasy 3a . Trzecią konkurencję o tytuł "Króla nienagannej dykcji " wywalczył uczeń klasy 3h, Arkadiusz Śmiertka. Zwycięzcom gratulujemy!

Dziękujemy organizatorkom za zorganizowanie święta języka ojczystego, Paniom dyrektorkom za zaszczycenie swą obecnością projektu i ufundowanie nagród książkowych dla zdobywców pierwszych miejsc w rozgrywanych konkurencjach, uczestnikom na widowni za współpracę z organizatorkami, obsłudze technicznej - uczniom z klasy 2c.

Kolejne potyczki z językiem już za rok!