Konferencja w II LO dot. Józefa Blewońskiego

W dniu 7.11.2023 r. w II LO w Nowym Sączu miała miejsce konferencja na której przedstawiono postać Józefa Blewońskiego, członka Sztabu Dowódczego Związku Walki Zbrojnej Okręgu: Koło – Kalisz – Łódź, który 12 marca 1943 r. został skazany za działalność konspiracyjną na karę śmierci. 16 kwietnia 1943 r. wyrok został wykonany poprzez zgilotynowanie przez niemieckich okupantów.

W spotkaniu uczestniczyła jego córka, znana sądecka artystka Grażyna Kulig. Konferencję poprowadzili: Iwona Mularczyk, Roksana Szczypta – Szczęch z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Krzysztof Siemion.


Galeria

VI Edycja „Deutsch in der Hauptrolle”

VI Edycja Regionalnego Międzyszkolnego Konkursu na Film lub Prezentację Multimedialną w Języku Niemieckim „Deutsch in der Hauptrolle” („Niemiecki w roli głównej”)

 

Wszystkich miłośników języka niemieckiego i sztuki filmowej zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez naszą szkołę dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącza i okolic. Do wyboru są trzy tematy: „Nowy Sącz und Umgebung für Touristen” („Nowy Sącz i jego okolice dla turystów”), „Mein Hobby” („Moje hobby”) oraz „Was machst du für deine Gesundheit und Fitness” („Co robisz dla swojego zdrowia i kondycji?”). 

Uczestnicy przygotowują krótki filmik lub prezentację (max. 5min.), na jeden z wybranych przez siebie tematów.

Zapraszamy do udziału indywidualnie lub w zespołach złożonych maksymalnie z dwóch uczniów w przypadku prezentacji i trzech uczniów w przypadku filmu.

Uczestnicy muszą posiadać opiekuna w osobie nauczyciela-germanisty, który ich zainspiruje i zadba o wszelkie formalności związane z konkursem.

Konkurs rozpoczyna się już dziś i trwa do 2 lutego 2024 r. Jest to ostateczny termin nadsyłania filmów lub prezentacji nagranych na płytach CD, DVD lub pendrive wraz z formularzem zgłoszeniowym i zgodą na udział w konkursie.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi nie później niż do 31 marca 2024 r. na stronie internetowej naszej szkoły, a zwycięzcy zostaną powiadomieni drogą elektroniczną i zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród oraz dyplomów.

Dodatkowe informacje można uzyskać u p. Agnieszki Schmidt-Wilczek oraz p. Agnieszki Szkarłat lub na stronie internetowej szkoły.

Nowosądeckie Dyktando Ortograficzne

Po raz czwarty… Mamy to!

16 października 2023 roku uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Nowosądeckim Dyktandzie Ortograficznym o Pióro Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Organizatorzy zaprosili do udziału młodzież szkół podstawowych i średnich z Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego, ale też w kategorii open mogli uczestniczyć chętni mieszkańcy miasta i powiatu. Licealne potyczki z ortografią odbyły się w Jezuickim Centrum Edukacji. II LO wystawiło po raz czwarty swoją reprezentację i po raz czwarty z wielkim sukcesem. Reprezentowały Szkołę: Aleksandra Pogwizd (4b) i Amelia Tokarczyk (4f). Tekst dyktanda przygotowała Pani Małgorzata Witek.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 25 października podczas wieczoru autorskiego z dr nauk humanistycznych, redaktorem Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” Panem Jerzym Illgiem.

Jury Nowosądeckiego Dyktanda zgodnie z regulaminem wyłoniło 3 zwycięzców, przyznając naszym reprezentantkom dwa czołowe miejsca: Aleksandrze Pogwizd I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii oraz Amelii Tokarczyk II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii. Spotkanie odbyło się w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu. Dyplomy i nagrody rzeczowe, w tym „Pióro Prezydenta Miasta” wręczał przedstawicielkom rodziny Konopnickiej sam prezydent Ludomir Handzel. Laureatki są wychowankami nauczycielki języka polskiego p. Krystyny Sikory.

Gratulujemy i dziękujemy!!!


Galeria

Akcja społeczności II LO dla Wiktorii


120-lecie II LO

Jubileusz 120-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu

 

„Kiedy szukam w pamięci tego, co dało mi poczucie trwałości w moim życiu i co usprawiedliwia moje istnienie, kiedy podliczam godziny, których na pewno nie zmarnowałem – odnajduję zawsze te wędrówki, których nie mógłbym zawdzięczać największej fortunie i najwyższemu stanowisku. Wspomnienia (…) – tego nie można kupić za żadne pieniądze”.

                                                                                                                     /Waldemar Łysiak/



W tym roku mija 120 lat od powstania II Liceum im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Jej historia jest niezwykle ciekawa. Początki liceum sięgają roku 1903, kiedy to swą działalność rozpoczęła Prywatna Szkoła Żeńska. Powstała z inicjatywy Wincentego Tyrana, Apolinarego Maczugi i Bronisławy Loschówny. W roku szkolnym 1925/1926 szkoła przybrała imię Marii Konopnickiej. Przez wszystkie lata swego istnienia, mimo zmieniających się czasów i warunków, zawsze była ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania i wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości etycznych.


Uroczystość rozpoczęła się 20.10.2023 r. o godz. 14:00, kiedy to z budynku Szkoły wyruszył uroczysty korowód, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie II LO. Pochód przeszedł na Sądeckie Planty, gdzie odbyła się krótka część artystyczna przybliżająca postać patronki II LO - Marii Konopnickiej.

O godz. 15:00 wszyscy zgromadzili się w Kościele pod wezwaniem Św. Kazimierza na uroczystej Mszy Świętej, którą prowadził biskup Stanisław Salaterski, Ksiądz Proboszcz Jan Siedlarz oraz Ksiądz Jakub Piekielny, a uświetnił chór II LO pod przewodnictwem Siostry Cecylii Bąk.

O godz. 16:00 uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście udali się do MCK „Sokół” na uroczystą galę z okazji 120-lecia II LO. Jako pierwsza głos zabrała pani Dyrektor Dorota Smaga. Na wstępnie powitała wszystkich tak licznie zgromadzonych gości. W swoim chwytającym za serce przemówieniu nawiązała do słów hymnu II LO „Roty” Marii Konopnickiej Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy mówiąc, ze przez te 120 lat wiele się zmieniło, ale nie zmieniło się jedno, że nasza szkoła była i jest oddana Polsce, a młodzieży przekazywane są te najważniejsze wartości - prawda, patriotyzm, poszanowanie ojczyzny. Pani dyrektor Dorota Smaga zwróciła się następnie do absolwentów mówiąc, że są naszą dumą, za co otrzymała gromkie brawa. Następnie głos zabrali: Małopolska Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak, w imieniu Prezydenta Miasta Nowego Sącza Radny Piotr Lachowicz, w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego Radna Marta Mordarska oraz wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk i Radny Leszek Zegzda.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się miejscy Radni, Dyrektorzy placówek oświatowych, emerytowani i obecni Nauczyciele oraz liczni Absolwenci i Uczniowie.

Po pełnej wzruszeń uroczystości wszyscy udali się do budynku Szkoły. Cala Szkoła była odświętnie udekorowana, a sale pełne starych dzienników, kronik i Złotych Ksiąg pozwalały absolwentom odbyć sentymentalną podróż do czasów nauki w II Liceum. W każdej Sali przygotowane zostały również tematyczne prezentacje multimedialne.


Z serca dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom i całej społeczności szkolnej za wspólnie przeżywaną radość z jubileuszowego spotkania!


Galeria

Zmarł emerytowany nauczyciel II LO

Portal Sądeczanin - link do artykułu

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Dzień Komisji Edukacji Narodowej to święto, które zawsze jest okazją do wspólnego celebrowania przez uczniów i nauczycieli. W tym roku akademia z tej okazji odbyła się już we czwartek, 12 października.

Na szkolnej auli spotkało się grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz nauczyciele emerytowani, aby wspólnie z Dyrekcją Szkoły świętować ten wielki dzień.

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem klasy 2a, która była odpowiedzialna za organizację uroczystości. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Smaga, która w pięknych słowach podziękowała nauczycielom za trud ich pracy. Swoją wdzięczność wyraził także Przewodniczący Rady Rodziców, Pan Michał Wituszyński, oraz Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Paulina Majowska.

W programie artystycznym uczniowie i uczennice klasy 2a, pod kierunkiem swojej wychowawczyni Pani Małgorzaty Pazdan, przedstawili trudy pracy nauczyciela i podkreślili wdzięczność wszystkich wychowanków za zaangażowanie.

W dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia!


Galeria